Zabytki i Archiwa

Dla osób zainteresowanych, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie stwarza możliwość zwiedzenia Cmentarza Rakowickiego.

Cmentarz Rakowicki jako najstarsza krakowska nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znamienitych rodaków z kręgów artystycznych i patriotycznych. Ponadto, bardzo często już sama forma grobowców to dzieła sztuki warte obejrzenia. Wizyta na Cmentarzu stanowić może znakomitą lekcję historii i sztuki nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale również dla każdej grupy turystów odwiedzających nasze miasto.

Do dyspozycji zwiedzających Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie oddaje broszurę opracowaną przez Panią Karolinę Grodziską pt. „Zwiedzamy Cmentarz Rakowicki” („A visit to the Rakowicki Cemetery”), która przedstawia trasę zwiedzania obejmującą 22 punkty na starym cmentarzu i 8 na nekropolii wojskowej. Pełne jej obejście zamyka się w dwóch godzinach. Broszura zawiera krótkie informacje o zabytkowych miejscach na Cmentarzu Rakowickim wraz z aktualnymi zdjęciami, dokładne mapki cmentarza i zaznaczoną trasą zwiedzania, jak również tłumaczenia opisów na język angielski.

W publikacji znaleźć można historię Cmentarza Rakowickiego, opis najciekawszych miejsc oraz dwie mapki. Autorka przedstawia trasy turystyczne obejmujące 22 ważne punkty na starym cmentarzu i 8 na wojskowym. Na starym cmentarzu przewodnik zachęca do odwiedzenia najstarszych kwater z tablicami epitafijnymi z lat 1804 – 1830. Znajdziemy tu m.in. grób Floriana Straszewskiego, twórcy Plant krakowskich, a także Lucjana Rydla (Pana Młodego z „Wesela” Wyspiańskiego) czy Piotra Michałowskiego, słynnego malarza. Nie można ominąć kaplicy pod wezwaniem Zmartwychwstania Chrystusa Króla, ufundowanej przez zamożnych bankierów. Na trasie są też groby prezydenta Krakowa Józefa Dietla, działacza społecznego Erazma Jerzmanowskiego, Jana Matejki czy rodziny Kossaków. Na dawnym cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty warto odwiedzić kwaterę żołnierzy polskich i Pomnik Armii Kraków. Nieopodal znajduje się pomnik młodzieży szkół średnich, poległej podczas pierwszej wojny światowej. Na szlaku zwiedzania nie mogło tez zabraknąć grobu rodziców i brata Jana Pawła II.