Uroczystości pogrzebowe ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego – Kraków, 14 września 2021

6 września 2021

Uroczystości pogrzebowe ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego – Kraków, 14 września 2021

Prezes IPN dr Karol Nawrocki i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapraszają na uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”, które odbędą się 14 września 2021 r. w Krakowie.

Szczątki ks. Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Zajączkowskiego zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, prowadzonych w latach 2017-2018.

Plan uroczystości

11.40 – wprowadzenie trumien do bazyliki Mariackiej w Krakowie

12.00 – msza święta w bazylice Mariackiej, którą uświetni Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich

13.30 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz Rakowicki

14.15 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, ul. Prandoty

Wystawa na Przystanku Historia

Przed uroczystościami pogrzebowymi, o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8, otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, zatytułowana „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”. Scenariusz wystawy: dr hab. Filip Musiał, dr Dawid Golik. Kuratorzy wystawy: Agnieszka Masłowska, Roksana Szczypta-Szczęch.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy i artefakty związane z ks. Gurgaczem, pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do końca października 2021 r.

Nowa kwatera na cmentarzu Rakowickim

Będzie miejscem spoczynku szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy polegli w walce z okupantem niemieckim i sowieckim lub zostali zamordowani w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. Została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Zbudowaliśmy ją we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie oraz Urzędem Miasta Krakowa.


https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/149516,U... (źródło IPN)