220 lat cmentarza Rakowickiego – wystawa fotografii

1 marca 2023

Z okazji 220. rocznicy powstania cmentarza Rakowickiego Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zaprasza na pokaz fotografii zatytułowany „Niezapomniane pożegnania”, który będzie można obejrzeć w dniach 1 - 12 marca 2023 r. w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Fotografie należą do zbiorów archiwalnych Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kilkanaście z nich jest autorstwa fotografa Jacka Balcewicza. Wystawa obrazuje słynne ceremonie pogrzebowe zasłużonych dla Krakowa i Polski obywateli oraz wzniosłe uroczystości, które odbyły się za murami cmentarza Rakowickiego począwszy od lat 20. XX w. do początku roku 2023. Na zdjęciach uwieczniono także jedne z najcenniejszych zabytkowych grobowców i pomników nagrobnych znajdujących się w obrębie cmentarza. Pokaz fotografii to wyjątkowa podróż w czasie, która pozwoli nam na nowo odkryć tę najstarszą nekropolię Krakowa, stanowiącą jakże ważny rozdział w historii całego miasta.

Cmentarz Rakowicki powstał w latach 1801-1802, a pierwszy pochówek datuje się na rok 1803 r. To miejsce spoczynku wielu znanych Polaków - zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych i innych działań wojennych. Nekropolia jest niezwykle wartościowym zbiorem zabytków sztuki nagrobnej. Wznoszone na cmentarzu od ponad dwóch wieków grobowce, kaplice grobowe i nagrobki, tworzone w różnych stylach przez budowniczych, architektów, rzeźbiarzy i kamieniarzy, składają się na niepowtarzalny zespół rzeźby i architektury sepulkralnej i są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Krakowa i Polski, objętym ochroną konserwatorską.

Cmentarz Rakowicki powiększano kilkakrotnie (w 1863, 1885 i 1933 r.), a w jego obręb włączono także założony w pobliżu w 1920 cmentarz wojskowy. Obecnie nekropolia zajmuje powierzchnię prawie 42,18 ha na której znajduje się ok. 75 tys. grobów.